Suomiška pirtis

Kodėl suomiai eina į pirtį? Todėl, kad tai senas paprotys ir prie jo yra pratinama nuo vaikystės. Suomiška pirtis tai švara, sveikata, sielos ramybė, emocinis užtaisas ir įvairūs kiti malonumai.

Suomiška pirtis – švara, sveikata ir ramybė

Švara… Nuo senovės pirtyje buvo galimybė kruopščiai nusiprausti, blogiausiu atveju, kartą per savaitę, o esant reikalui ir dažniau. Šiuolaikiniuose namuose yra pirčių pakaitalas vonia, dušas, tačiau pirtis ir toliau laikoma būtina vonios kambario dalimi. Perykla pirtyje ir po to sekanti vandens procedūra – apsiliejimas vandeniu – geriau nuvalo odą, nei jūs galite įsivaizduoti.

Sveikata… Sena suomių patarlė „jei nepadės pirtis, degtinė ir derva, liga yra mirtina“, nereiškia, kad viską reikia naudoti vienu metu. Pirtyje žmonės lankydavosi, kai jausdavo poreikį atstatyti nuo sunkaus darbo pavargusius sąnarius ir maudžiančius raumenis.

Sielos ramybė… Suomių rašytojas F.E. Silanpia pasakoja, kaip jis po ilgo kūrybinio laikotarpio, pavargęs ir slogios nuotaikos išvažiavo namo pas tėvus pailsėti. Patį pirmą vakarą, besiperdamas šiltoje pirtyje, tyloje jis pajautė, kaip palaipsniui nyksta prislėgtumas. Po pirties jis atstatė vidinę pusiausvyrą ir kūrybines jėgas, galėjo ir vėl imtis rašymo.

 

Apie rusišką pirtį skaitykite čia.

Plačiau apie pirtis galite paskaityti Wikipedijoje.